OGŁOSZENIE
W związku z utrzymującymi się stanem pandemii COVID-19, oraz Zaleceniami konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej z dnia 29 października 2021 r. dotyczącymi zlecania badań diagnostycznych w kierunku infekcji Sars-Cov-2 w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej informuję, że :
- Każdy Pacjent zgłaszający się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (w formie wizyty osobistej bądź teleporady) z dowolnymi objawami infekcji dróg oddechowych (m.in. katar, kaszel, ból gardła, ból w okolicy zatok, bóle głowy, duszność, zaburzenia węchu i/lub smaku), objawami ogólnymi (gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze) o nieznanej lub niewyjaśnionej przyczynie, a także objawami ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) z towarzyszącymi objawami ogólnymi, powinien zostać skierowany na diagnostykę w kierunku infekcji SARS-CoV-2. Nie jest możliwe na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego wykluczenie lub potwierdzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ani odróżnienie tej infekcji od zakażeń dróg oddechowych innymi wirusami.
- Teleporada w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 może być udzielona każdemu pacjentowi, którego stan zdrowia nie wymaga wizyty osobistej, z wyjątkiem dzieci do ukończenia 2-go roku życia, u których zawsze powinno być wykonane badanie przedmiotowe.
- Jeżeli w ocenie lekarza, objawy zgłaszane podczas teleporady są niejasne, narastają w czasie, wymagają weryfikacji – należy wykonać wizytę osobistą, niezależnie od przyczyny zgłoszenia.
- W przypadku Pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się, nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu wymazowego lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz może zlecić pobranie materiału do testu RT-PCR przez zespół karetki wymazowej.
- W przypadku zgłoszenia się Pacjenta z objawami infekcyjnymi na wizytę osobistą, zaleca się wykonanie testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2. Ujemny wynik testu antygenowego nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2 i w zależności od przesłanek klinicznych i epidemiologicznych może wymagać weryfikacji testem RT-PCR. Każdy wynik testu antygenowego (ujemny i dodatni) wymaga wprowadzenia do systemu EWP, przez stronę gabinet.gov.pl. W przypadku dodatniego wyniku Pacjent zostanie objęty automatycznie izolacją na okres 10 dni od wprowadzenia wyniku do systemu.
- Powyższe zalecenia odnoszą się również do Pacjentów szczepionych (niezależnie od liczby przyjętych dawek, rodzaju szczepionki i czasu, który upłynął od przyjęcia szczepionki) oraz ozdrowieńców.